fbpx

Chceš dať svojmu životu zmysel? Urči si správny cieľ!

Zadefinuj si cieľ, budeš úspešnejší!

Už Benjamin Mays, zakladateľ hnutia za ľudské práva, povedal: „Omnoho väčšia tragédia než nedosiahnuť cieľ je nemať žiadny cieľ.“ Bez jasne vytýčeného cieľa má človek pocit, že sa jeho život nikam neposúva a stagnuje na mieste. Nevie, čo je zmyslom jeho života a zároveň dúfa, že časom sa nejaký cieľ sám objaví. Vezmi život do svojich rúk. Vyber si cieľ a buď úspešnejší.

5 dôvodov prečo je dôležité mať cieľ

1. Stanovené ciele určia tvoj smer a ovplyvnia tvoje rozhodnutia

Či je tvoj cieľ krátkodobý alebo dlhodobý, sformuj si niekoľkobodový plán, ktorý ťa bude posúvať konkrétnym smerom – k dosiahnutiu tvojho cieľa. Pomôže ti sústrediť sa na skutočné priority a nepremárniť čas zbytočnosťami. Hlavne ti však pomôže lepšie sa rozhodnúť v každej situácii. Nebudeš váhať, ktorá z možností je pre teba lepšia. Stačí keď si zvolíš tú možnosť, ktorá ťa posunie bližšie k tvojmu cieľu.

2. Vyhneš sa zbytočnému stresu
Keď si svoj cieľ rozložíš na čiastkové úlohy a budeš sa venovať len činnostiam, pomocou ktorých ho dosiahneš, budeš presne vedieť kedy a čo robiť. Nenakopia sa ti bezvýznamné povinnosti. Zároveň sa vyhneš stresu, pretože nebudeš musieť držať v hlave svoje úlohy. Jednoducho si ich skontroluješ (a vyčiarkneš) v zozname cieľov.

3. Ciele ti pomôžu pokoriť prokrastináciu
V okamihu, keď sa rozhodneš stanoviť cieľ sa stávaš zodpovedným. Keď svoj cieľ pomenuješ v Knihe cieľov, stane sa reálnejším, hmatateľnejším. Namiesto nezmyselných činností sa začneš sústrediť na to, čo spraviť, aby si cieľ dosiahol. Ak potrebuješ zatočiť s prokrastináciou, prečítaj si náš blog Ako sa vyhnúť prokrastinácii.

4. Zmeraj svoj pokrok
Splnené ciele ti dovolia zmerať pokrok, ktorý si dosiahol. Skontroluj si svoj zoznam v Knihe cieľov a uvidíš množstvo dobre odvedenej práce. To ťa nakopne k ďalším možno ešte lepším výkonom.

5. Motivácia a rast
Stanovené ciele ti pomôžu využiť tvoj potenciál naplno. Tým, že vykonávaš len nevyhnutné činnosti a usiluješ sa o dosiahnutie cieľov, robíš rozhodnutia, ktoré ťa posúvajú dopredu. Hýbeš sa správnym smerom. Keď sa obhliadneš, zistíš, že si dal svojmu životu zmysel.