fbpx

Zbavte sa zlozvykov a uvoľnite miesto novým návykom

Ak si chcete vybudovať nové návyky, najprv sa zbavte zlozvykov. Je to jedna z najťažších vecí, pretože zlozvyky vám môžu robiť v určitých prípadoch radosť, robiť vás šťastnejšími, ale veľakrát si aj sami uvedomujete, že z dlhodobého hľadiska vás neposúvajú bližšie k cieľom, ale vzďaľujú vás od nich.

Napríklad, dáte si cieľ, že chcete do 180 dní schudnúť 10 kg a viete, že zlozvyk je večerné jedenie sladkostí, ktoré vám robí radosť ☺. Určite to bude krátky čas ,,bolieť”, keď si ich večer musíte odoprieť. Ale ak máte dostatočne veľký dôvod, prečo chcete schudnúť 10 kg, naozajstnú motiváciu a vnútorné presvedčenie, tak to určite zvládnete.

Niekedy je dokonca potrebné obmedziť stretnutia s ľuďmi, ktorí vás ťahajú nadol a nahradiť ich stretnutiami s ľuďmi, ktorí vás inšpirujú, obohacujú a sú vo vašom živote pridanou hodnotou.

Nové návyky sa dajú budovať postupne. Na začiatku si to žiada trochu odvahy, disciplíny a dodržanie pár pravidiel:

1. Začnite zľahka

Nesnažte sa zmeniť všetko zo dňa na deň. Je veľmi jednoduché byť premotivovaní a nabrať si na seba príliš veľa. Avšak, ako rýchlo sa dokážete zapáliť, môže sa stať, že tak rýchlo dokáže vaše nadšenie vyhasnúť. Hlavne, ak prídu prvé bolesti zo zmeny zaužívaných zvykov.
Preto, ak ste sa rozhodli napríklad, že denne budete behať 45 minút, začnite najprv prvý týždeň s 10-timi minútami a potom si postupne pridávajte čas. Už aj každodenné obliekanie si športového oblečenia bude chcieť nový návyk.

2. Dajte si časový záväzok

Podľa náročnosti zlozvyku, ktorého sa chcete zbaviť, vytvorenia si nového návyku je dôležité nastaviť časový záväzok, ako dlho danú činnosť budete vykonávať bez toho, aby ste sa vzdali.

Na vytvorenie automatického návyku sú potrebné 3 – 4 týždne. Ak sa vám podarí prekonať počiatočnú nekomfortnú fázu, bude oveľa ľahšie udržať sa.

3. Buďte trpezlivý

Naučiť sa byť trpezlivý je možno to najdôležitejšie. Ak budete popri trpezlivosti dôsledný a vytrvalý, získate väčšiu sebaistotu a sebadôveru. Naplánujte si svoj pokrok v akejkoľvek oblasti tak, aby ste boli schopný vydržať tempo, ktorým sa do toho pustíte.

4. Získajte podporu

Ideálne je nájsť si priateľa, ktorý vás bude podporovať a ktorému zavoláte, keď budete chcieť skončiť.

5. Nahraďte stratené potreby

Ak sa vzdávate starého zlozvyku, nahraďte ho niečím adekvátnym, čo vám zároveň pomôže odolať pokušeniu vrátiť sa k starým zlozvykom. Napríklad, ak sa chcete zbaviť zlozvyku nadmerného pitia sladených nápojov, pripravte si vopred do fliaš alebo do džbánu dostatok citronády s ovocím a pite ju skôr, ako pocítite smäd.

6. Nebojte sa zlyhania

Neočakávajte, že všetky pokusy o zmenu návykov budú okamžite úspešné. Je možné, že s veľkým odhodlaním pôjdete prvý týždeň do fitness centra 3-krát tak, ako ste si to naplánovali. V druhom týždni jeden deň vynecháte. Nevadí. Nemusíte byť dokonalý. Buďte dôsledný v dodržiavaní svojich predsavzatí.

Nie je hanba, keď padneme. Hanba je, keď sa nechceme postaviť.

Snažte sa čo najviac dodržať svoj plán, ale rátajte aj s možnými prekážkami. Aj úspešní ľudia častokrát zlyhávajú. Prekážky sa im stavajú do cesty rovnako ako vám. Vždy však nájdu v sebe odvahu, silu a schopnosti znova vstať a pokračovať. Práve Kniha cieľov vám dodá dostatočnú motiváciu postaviť sa znova aj pri zlyhaní a kráčať za svojimi snami.

7. Nájdite si vzor

Štúdie dokazujú, že zrkadlíme zvyky ľudí, s ktorými trávime najviac času. Nájdite si inšpiráciu v ľuďoch, ktorí naozaj žijú v danej oblasti taký život, aký chcete žiť vy. Nemusíte ich kopírovať, zostaňte sami sebou. Len sa pozrite, čo konkrétne tí ľudia robia inak ako vy. Inšpirujte sa ľuďmi, ktorí majú v danej oblasti naozaj výsledky a naozaj žijú tak, ako hovoria. 

8. Nevzdajte sa

To, čo ste sa rozhodli urobiť, robíte hlavne pre seba, pre svojich blízkych. Nie je dôvod, prečo by ste sa mali vzdať svojich snov. Ak je potrebné pre ne niečo obetovať, zbaviť sa nežiaducich návykov a získať nové, ste to práve vy, kto to môže ovplyvniť a má to vo svojich rukách.

Ak aj zlyháte, ak aj na chvíľu poľavíte, ak sa na chvíľu zastavíte nevadí. Pohnite sa ďalej. Pokojne sa vráťte do bodu, kde ste prestali, kde ste sa zastavili a choďte ďalej. Ak je to potrebné, pokojne sa vráťte aj na úplný začiatok a začnite znova získavať nové návyky. Vaše sny za to stoja.Nové návyky vystriedajú tie staré. Postupne sa vám stanú príjemnými a budete šťastní, že ste sa niečo nové naučili, že ste získali nových ľudí, ktorí vás podporujú, že máte nové zážitky, že máte nové schopnosti a hlavne, že ľahšie kráčate po vašej ceste úspechu.

Poďte sa ponoriť hlbšie do zlozvykov, v ktorých už nechcete ďalej pokračovať a vytvorte si v živote priestor pre nové zmysluplné návyky. Stiahnite si praktickú pomôcku Zlozvyky – nové návyky.