fbpx

Robíte aj vy tieto chyby pri výchove?

“Koľkokrát ti to mám hovoriť, aby si si umyl zuby?!”Alebo… “Mám to stále opakovať, že sa máš najprv naučiť ?” „Polož už konečne ten mobil aspoň pri obede“. Dnešný svet to rodičom nerobí vôbec ľahké. Na jednej strane máme pre deti veľa možností – športu, zábavy, vzdelávania, na druhej, sú tu nástrahy v podobe tabletov, smartfónov a dostupnosti všetkého na internete.

Kam sa stráca autorita rodičov?

Vďaka tomu, že deti na sociálnych sieťach komunikujú často aj so staršími priateľmi,  potiera sa generačný rozdiel a tým sa stráca rešpekt voči veku a skúsenostiam dospelých. Na jednej strane to znie negatívne, na druhej to má pozitíva. Mladí dokážu otvorenejšie povedať (niekedy skôr napísať) čo si myslia, dokážu zaklopať na dvere, na ktoré sme my, starší, mali niekedy strach len pozrieť… Preferujú virtuálny svet pred tým reálnym, čo im zase umožňuje skryť sa pred realitou a zodpovednosťou.

Od chvíle, kedy si dieťa dokáže prečítať a nájsť informácie na internete, rodič stále viac prestáva byť nositeľom zaujímavostí, stráca atraktivitu pre dieťa a často aj svoju autoritu. Rovnako tak aj učiteľ.

Rodič, alebo kamarát?

O autoritu sa však často rodičia pripravujú nechtiac aj sami.

„Máme výborný vzťah s dcérou, sme najlepšie kamarátky.“ Poznáte to? Otázkou však je, či naozaj potrebuje dcéra v matke kamarátku, alebo skôr matku.  Bude rešpektovať svoju „kamarátku“ vo vyhrotených situáciách? Je dobré vedieť všetko o dieťati, zachraňovať ho?

Učíme deti čeliť životu?

Rodičovská starostlivosť pramení z lásky a často aj z obavy o dieťa. No tie sú veľakrát prehnané a rodičia príliš ochranárskí, robia pre deti viac, ako deťom prospieva. V dôsledku toho často neskôr nevedia fungovať vo vzťahu. Lebo doteraz za syna všetko robila mama, za dcéru otec a pod. Ako zvládne toto dieťa v budúcnosti rolu partnera a rodiča? Ako bude raz čeliť životu? Aká je šanca, že bude v súkromí šťastný a v práci úspešný?

Mama hotel, alebo privát?

Raz som sa spýtal kamaráta, kde študujú jeho synovia… Povedal  mi:  „Obaja v Čechách. Za prvé, dnes nie je povinná dvojročná vojenská služba, ako kedysi, prospeje im, keď sa naučia o seba postarať. Za druhé, školy v Čechách majú inú úroveň. Žiaden Mama Hotel, žiadne otcovo auto.“ A skutočne, môžem potvrdiť, že na svojich, dnes už šťastne ženatých synov, môže byť právom hrdý.

Ako vraví jedno múdre príslovie:

Daj človeku rybu, nasýtiš ho na jeden deň, nauč ho chytať ryby, nasýtiš ho na celý život.

Pre dobro dieťaťa

Ja som vďačný našej mame, že nás po materiálnej stránke nemala až tak veľmi ako zabezpečiť. Dala nám veľa – dala nám slobodu, ukázala nám možnosť na sebe pracovať, rásť a rozvíjať sa. Niekedy je lepšie pre dieťa, ak od rodičov veľa nedostane. Ak má dostatočné ambície, tak v budúcnosti ho to urobí silnejším na ceste za úspechom v práci aj v súkromí. V pamäti mi utkvela veta, ktorú som počúval od mojej mamy v detstve: “Keď budeš veľký a zarobíš si, potom si to kúpiš…” Nikdy na túto vetu nezabudnem, veľmi mi pomohla. Mama  netušila, akú silu a motiváciu mi dala.

Zdravá rodičovská láska

Rodičovská láska je pre vývoj dieťaťa veľmi dôležitá. Dieťa musí cítiť lásku rodičov, nemalo by však byť stredobodom vesmíru. Dovoľme deťom robiť chyby, aj si ich napraviť, zraniť sa, aj si rany ošetriť a zahojiť.  Každý rodič chce, aby z  jeho dieťaťa vyrástol šťastný človek. Nechať dieťa používať mozog, spoliehať sa na seba, čeliť nástrahám života, naučiť ho prevziať za svoje činy zodpovednosť, je však často to najlepšie, čo môžete pre neho urobiť. Čím skôr, tým skôr začne dieťa robiť radosť sebe aj vám.