fbpx

Programujte dieťaťu mozog odmalička

Vedeli ste, že najviac zmien sa v ľudskom mozgu odohrá medzi 2 až 11 rokom? Zamysleli ste sa nad tým, ako ovplyvňujete (či už vedome, alebo nevedome) mozog vášho dieťaťa?

Mozog je najdokonalejší počítač na svete. Nie je však jedno, kto a akým spôsobom ho programuje. Na dieťa dnes odmalička číha viac nástrah ako kedysi. Prvými programátormi sú rodičia,  potom učitelia, neskôr partia. Nie je jednoduché v tejto dobe vychovávať dieťa, to je nepopierateľné. Detstvo je však pre ďalší vývoj a šťastie dieťaťa kľúčové.

Jedna vec je to, čo vieme formovať, na druhej strane to, ako to dieťa príjme, záleží od jeho bioštruktúry. Vždy však bude mať obrovskú váhu to, aké slovné spojenia na deti používame, ako sa vyjadrujeme, ako komunikujeme a konáme. Hovoríme deťom, ako sa majú správať, keď budú dospelí? A vidia to aj u nás, alebo to len od nich vyžadujeme a my takí nie sme?

Mozog dieťaťa si všetko ukladá a preto je dobré, aby ho rodič aj správne „programoval“.

  1. Nechajte dieťa celý život snívať, nebúrajte mu sny slovami “Veď uvidíš, keď vyrastieš, vytriezvieš z toho, keď začneš chodiť do roboty a dostaneš 500 €” a pod.
  2. Pochváľte ho za to, čo robí dobre.
  3. Nesnažte sa robiť veci za neho a neustále ho zachraňovať, škodíte tým jemu aj sebe. Prílišné ochranárske sklony a neustála snaha rozhodovať za dieťa a mať ho pod kontrolou (vo vyššom veku) bráni rozvíjaniu jeho životaschopnosti.
  4. Nehľadajte v dieťati partnera (ktorého nemáte).
  5. Dajte mu zodpovednosť, úlohy a nechajte ho, nech si poradí sám. Naučíte ho tak aj vážiť si veci a aj vás.
  6. Rozvíjajte v ňom talent, podporujte jeho silné stránky. Pomôžte mu nájsť hobby, ktoré ho bude tešiť (aby netrávil čas len vo virtuálnom svete).
  7. Dodajte mu dávku (podotýkam zdravého) sebavedomia, ale aj pokory.
  8. Naučte ho vedieť sa podeliť aj pomôcť.
  9. Učte ho úcty k starším (a chlapcov k ženám).
  10. Keď príde vhodný čas, vysvetlite mu „hodnotu“ peňazí a učte ho s nimi hospodáriť a neskôr aj si ich zarobiť.
  11. Pestujte v ňom pozitívny a aktívny prístup k životu a vzťah k prírode a športu, aby vedel relaxovať, nenudil sa, nevymýšľal a neskončil v nevydarenej partii.
  12. Buďte pre neho každý deň vzorom.

Odhliadnúc od toho, že ľahko sa radí, v živote sú situácie, kedy nie všetko ide tak, ako by sme chceli a svoje chyby vo výchove si uvedomíme často až s odstupom času… uvažovali ste niekedy nad tým, čo vidia vaše deti doma a ako to na nich vplýva?

  • Vnímajú vás ako vzor, alebo odstrašujúci príklad? Budú si raz hovoriť “chcem žiť, ako môj otec, moja mama”?
  • Alebo si povedia “nechcem dopadnúť ako moji rodičia?”

To, ktorú vetu v budúcnosti použijú, záleží na vás.