Prečo (ne)fungujú novoročné predsavzatia?

Asi každý z nás si minimálne raz v živote, ak nie každý rok, dal Novoročné predsavzatia. Pracovné, osobné, športové, akékoľvek, ktoré nás posúvajú. Čím to je, že niekto si ide tvrdo po svojom a iný sa ľahko vzdáva? V ktorej skupine “predsavzatých” sa spoznávaš ty?

  1. Cieľavedomý

Keď sa do niečoho vložíš a niečo si sľúbiš, ideš do toho celý a zodpovedne. Nepotrebuješ sa nikomu zdôverovať, nikde svoj úmysel zverejňovať, ani sa chváliť tým, kam smeruješ. Už dlhšie plánuješ a presne po Novom roku naštartuješ podľa vopred pripraveného harmonogramu. Máš svoje “kontrolné” dni (body), aby si sa uistil, že si v správny čas na správnom mieste. Záleží ti na tom, aby si nezišiel z cesty. Máš silnú vôľu, si odhodlaný. Dal si si záväzok, ktorého sa držíš nech sa deje čokoľvek. Robíš to pre seba, nie preto, aby si niekomu niečo dokazoval. Rád prekonávaš sám seba. Ak si dáš predsavzatie, urobíš pre to všetko.  Dáš to.

  1. Neistý

Začneš s  nadšením a veľkým odhodlaním. Rád o svojich predsavzatiach a o tom, na čo sa chystáš, hovoríš. No, čo čert nechcel, neprejde veľa času a každú chvíľu ti “niečo” do toho príde. Samé “prekážky” a ty nedokážeš zotrvať. Vlastne si vždy nájdeš dôvod, prečo nepokračovať, vždy ťa niečo odradí.  Si závislý na podpore okolia, na tom vždy pohoríš. Tvoje odhodlanie je síce silné, ale vôľa slabá, a priznaj si, si aj trošku lenivý. Máš až príliš rád svoje pohodlie a nerád niečo meníš. Nerád opúšťaš svoju komfortnú zónu a pohodlie ťa vždy zvedie z cesty.

  1. Netrpezlivý

Skôr ako začneš, informuješ okolie o tom, do čoho sa plánuješ pustiť. Keďže si dynamický a cieľavedomý, začiatok je naozaj pompézny, ukazuješ všetkým, že sa to dá a ide ti to. Dokonca si svojim nadšením získaš aj iných, ktorí sa tiež rozhodnú začať s predsavzatiami.  Chvíľu exceluješ, ak však tvoj úspech v krátkej dobe neprichádza, nevidíš výsledok, dokážeš si rýchlo nájsť dôvod, prečo to nepôjde. Chýba ti vytrvalosť. Stanovíš si nové predsavzatie, ale je viac ako pravdepodobné, že skončí ako to predošlé.

  1. Bez predsavzatí

Alebo si nikdy nedávaš novoročné predsavzatia? Alebo ani počas roka žiadne ciele?


Ak spoznáš STRUCTOGRAM, dokážeš predvídať aj to, ako to v prípade koho s cieľmi a predsavzatiami dopadne. A aj to, prečo (ne)fungujú novoročné predsavzatia.

Do ktorej skupiny “predsavzatých” patríš ty? Cieľavedomý, neistý, netrpezlivý, bez predsavzatí?