fbpx

13 zásad, ako si naplánovať svoj úspešný rok 2021

Každý rok prejdú mojimi seminármi, koučingami a školeniami stovky, niekedy aj tisíce ľudí, ktorí si dávajú svoje ciele, sny, predsavzatia. Mnohí si ich splnia, mnohým sa ich podarí naplniť čiastočne a niektorí si ich nenaplnia. Prečo sa to niekomu podarí a niekomu nie?

Je vôbec dôležité dávať si nejaké predsavzatia, ciele alebo sny? 

Ľudia si najčastejšie dávajú nové ciele a predsavzatia od nového roku. Myslím si však, že správny čas na nový cieľ či predsavzatie je kedykoľvek počas roka. Samozrejme, nový rok vnímame ako začiatok niečoho nového a možno máme najviac odvahy, najviac sebavedomia, najviac túžby niečo zmeniť.

Otázka znie, či fungujú predsavzatia aj v tomto konzumnom svete. Nie je to len pre „mladých“?

S čím sa často stretávam sú odpovede:
„Ja si už žiadne veľké sny nedávam.“
„Už nemám žiadne ilúzie.“
„Už si nedávam žiadne ciele.“
„Kedysi som si dával a aj tak sa mi nesplnili.“
„Sklamal som sa v ľuďoch. Už im neverím.“
„Už si neverím.“
„Načo, veď mne je dobre, mám všetko.“

Najčastejšie je to kvôli tomu, lebo sme sa v minulosti sklamali, alebo nás niekto sklamal.

Je čas si povedať, že to možno nemusela byť vaša chyba.

Ako si stanoviť ciele a sny tak, aby ste ich teraz naozaj dosiahli

Život bez cieľa je ako deň bez slnka. Dokážeš ho prežiť. Otázka je, či chcete život prežívať, alebo si ho užívať. Či vám vyhovuje stereotypný život, možno sa už nudíte, alebo ste si dokonca povedali, že ste vyhoreli. Či sa chcete nechať životom len unášať, alebo si ho chcete riadiť sami? 

Ak nemáme sny, väčšinou pracujeme na snoch ostatných alebo sme súčasťou snov tých ostatných. Ak nemáme svoje jasné ciele, väčšinou plníme ciele tých ostatných. Možno to niekomu tak vyhovuje. Ale možno aj nie, len nevie nájsť cestu, ako z toho stereotypného kolotoča von. Niekto rozmýšľa príliš racionálne. A možno niekto zase príliš emocionálne. 

Jason Tyne ma naučil, že kde je veľká emócia, chýba logika. A naopak. Kde je príliš veľa racionálneho, chýba emócia. Ideálne je to mať vyvážené.

Viac ako 20 rokov pracujem s ľuďmi a každý rok mi prejdú seminármi, školeniami, koučingami stovky ľudí, ktorí sa „zobudia“ a začnú žiť svoje ciele a sny. A nechce to veľa. Stačí dodržať pár zásad a podarí sa to aj vám. 

Tieto zásady vznikli kombináciou štúdia úspešných ľudí, vlastnou skúsenosťou. Sú zbierkou životných, praktických skúseností ľudí, ktorým sa podarilo svoje sny naplniť, poprípade sú na ceste k ich naplneniu a takisto aj tých, ktorým sa ciele nepodarilo naplniť alebo sa z cesty vychýlili. 

Priznám sa, mnohokrát sa to stalo aj mne, že som si niečo naplánoval a nevyšlo to. No podstatné bolo, že som sa vždy vrátil k tomu čo mi fungovalo: znova sa pozrieť na to, či som dodržal všetky zásady, či mám rovnomerne zapojenú racionálnu časť aj emocionálnu časť mozgu. A potom som si znova revidoval cestu, po ktorej som kráčal a znova si stanovil stratégiu, akou sa k snom dostanem

Nie je dôvod prestať snívať a plniť si svoje ciele.

Veľký sen

1. Majte veľký cieľ

Ľudia sa ma často pýtajú, prečo mať veľké ciele. Odpoveď je jednoduchá.

Ak máte v živote malé ciele a prídu vám do cesty prekážky (čo sa určite stane), nemáte až taký veľký dôvod ich prekonávať. Väčšina ľudí vtedy zastaví, cúvne, otočí sa a nejde ďalej za svojim cieľom. Len preto, lebo sa im tie prekážky neoplatí prekonávať.

Ak máte v živote dostatočne veľké ciele, oplatí sa vám prekážky prekonať, podliezť, obísť… nájsť jednoducho riešenie. Možno nájdete ľudí, ktorí vám ich pomôžu prekonať. Len preto, lebo cez prekážku stále vidíte na svoj veľký cieľ.

Aj veľká prekážka sa zdá byť malou, ak je váš cieľ dostatočne veľký.

2. Vizualizujte si svoj cieľ

Urobte si knihu snov alebo vision board. Napíšte si svoje ciele na viditeľné miesto. 

Ja osobne využívam dnes smartfón, kde mám vo fotkách vytvorený album „Kniha snov“. Tam si ukladám fotky toho, čo ma motivuje, čo chcem dosiahnuť. Vždy, keď ma čaká ťažšie rozhodnutie, náročná práca, alebo nepríjemná udalosť, postaví sa mi do cesty veľká prekážky, pozriem sa do svojej „Knihy snov“ a viem, kvôli čomu sa mi oplatí prekážku prekonať. 

Možno sa vám zdá, že je to príliš „detinské“. Áno. To nám môže hovoriť naše „rácio“. Ale ak nedáme nášmu cieľu aj „emóciu“, ťažšie sa nám budú prekonávať prekážky. 

Úspešní ľudia si svoje sny vizualizujú.

3. Svoje ciele a sny a ich vizualizáciu si urobte so svojou partnerkou alebo partnerom

Často som sa stretával v praxi s tým, že ľuďom chýbala podpora partnerov. Nečudujem sa. Ak si niekto dá veľké ciele a ide za nimi, častokrát je potrebné investovať čas, peniaze a energiu, mnohokrát práve na úkor rodiny. Ak rodina (partnerka, partner, deti) nevidí zmysel, nevidia sa ako súčasť sna, strácame podporu.

Aj podľa mojich skúseností je ideálne, ak si knihu snov alebo vision board robíte spolu so svojou partnerkou, partnerom, so svojimi deťmi. Ak si aj oni môžu nalepiť obrázok svojho sna do knihy snov. Uvidíte, ako sa vám časom zmení život. Budú vás viac podporovať, lebo sa budú cítiť súčasťou veľkého sna. Budú vám pomáhať, prepáčia vám drobné prehrešky, chyby, budú sa viac zaujímať o to, čo robíte, ako sa vám darí a aké máte výsledky. Jednoducho len preto, lebo aj oni sa cítia byť súčasťou veľkého sna.

4. Podeľte sa o svoje ciele so svojimi blízkymi – rodinou, kolegami, priateľmi

Dať si záväzok voči sebe, alebo ho zverejniť, je rozdiel. Ak sa s ním zdôveríme svojmu okoliu, má väčšiu váhu. Je možné, že sa stretnete aj s nepochopením, poprípade s nedôverou. Nič si z toho nerobte. 

Mnohí ľudia nemusia vidieť rovnako „vysoko“ ako vidíte vy. Nemusia mať vaše skúsenosti, informácie, znalosti, nemusia mať rovnaké videnie budúcnosti ako vy. Niekto možno premýšľa príliš racionálne a niekto iný možno príliš emocionálne. Preto to berte s nadhľadom. Nedajte sa odradiť. 

Ak máte všetko premyslené a ste presvedčení, čo a prečo idete robiť, choďte za tým.

5. Majte silné PREČO

Nielen čo, chcete dosiahnuť, ale aj PREČO. Čo sa zmení v mojom živote, alebo v životoch ľudí okolo mňa, ak sen alebo cieľ dosiahnem? Čo sa udeje, ak si splním ten sen alebo cieľ? V čom bude môj život lepší, alebo životy ľudí okolo mňa lepšie, krajšie? Čo pocítim vo svojom vnútri, ak naozaj dosiahnem ten svoj cieľ alebo sen? Čo je tá naozajstná vízia? Komu okrem mňa tým pomôžem, že si splním svoj sen? Koho uznanie si získam?

Vaše silné „prečo“ bude posilňovať vašu túžbu, dosiahnuť svoj sen. A to vám pomôže k silnej vášni. 

Každý veľký sen potrebuje silnú vášeň, aby sa naplnil.

6. Od koho môžem očakávať úprimnú pomoc?

Je možné, že na svojej ceste za svojim úspechom, cieľom, snom budete potrebovať pomoc iných ľudí. Pozrite sa na ľudí okolo seba: Na koho sa budem vedieť s dôverou obrátiť, keď budem potrebovať pomoc? Ak budem potrebovať tím ľudí na realizáciu svojich cieľov a snov, o koho sa môžem oprieť? 

Vyberte si tých správnych ľudí, ktorí vás podporia na ďalšej ceste k vašim snom. A pokojne sa vráťte k tým, ktorí vás podporovali, aj keď ste ich už možno obvinili zo svojho minulého neúspechu alebo zlyhania. Nie je hanba ospravedlniť sa a znova kráčať ďalej. 

Tí správni ľudia vás radi podporia na vašej ceste k úspechu. A tí naozaj úprimní tou cestou budú kráčať spolu s vami.

7. Dodajte si sebavedomie a odvahu

Sebavedomie chýba v dnešnej dobe mnohým ľuďom.

Malý návod ako si zvýšiť sebavedomie: pozrite sa okolo seba na ľudí… koľko z nich by chcelo aspoň v niektorých oblastiach života žiť váš život? Oproti komu sa máte lepšie? Komu ste inšpiráciou? Koľko ľudí okolo teba by chcelo mať to uznanie, ten životný štýl alebo tie vedomosti, ktoré máte vy? Pre ktorých ľudí ste vzorom? Samozrejme na všetko sa pozerajte s pokorou.

Ktoré čiastkové ciele sa vám podarilo v minulosti dosiahnuť? Aká bola cesta k nim? Koľko prekážok ste už dokázali prekonať? Čo všetko ste sa na ceste k vašim úspechom, ale aj neúspechom naučil? Z akých skúseností – víťazstiev, ale i pádov, môžete čerpať skúsenosti a znalosti?

Ak je váš cieľ v pracovnej oblasti: kto z vašej konkurencie už podobný výsledok dosiahol, alebo na ňom pracuje? Kde urobil chyby a naopak, v čom bol úspešný? Z čoho ste sa vedeli poučiť vy? V čom ste lepší ako konkurencia? V čom máte lepšie znalosti? V čom máte lepšie výsledky? Čo vám ostatní závidia? V čom ste pre iných ľudí vo vašom odvetví inšpiráciou?

Naše skúsenosti, naše výsledky, naše pády a naše víťazstvá nám vedia dodať to pravé, nefalšované sebavedomie.

8. Vytvorte si stratégiu, ako dosiahnete svoj cieľ alebo sen

Sen – Plán – Príprava – Akcia (Realizácia)

Už máte za sebou dôležité kroky – máte vizualizovaný svoj sen, viete čo a prečo chcete, viete na ktorých ľudí sa môžete spoľahnúť. Teraz je potrebné si povedať AKO a KEDY. Na to si potrebujete pripraviť správnu stratégiu. 

Rozdeľte si veľký cieľ a sen na menšie, čiastkové ciele. Čo budú tie míľniky, kedy si poviete, že idete správnym smerom? Kedy je potrebné ich dosiahnuť? Ako ich budete merať?

Buďte pripravení mať aj plán B. Možno bude treba v čase upravovať stratégiu dosiahnutia snov na základe okolností, ktoré sa môžu vyskytnúť. 

Správna stratégia vám pomôže vidieť, ako rýchlo sa približujete k svojim cieľom a snom.

9. Keď už dosiahnete svoj cieľ, poriadne si to užite

Zorica Gajič, NLP business trainer ma naučila, že mnoho ľudí dosiahne svoj cieľ a ani si toho nevšimne, poprípade okolo neho prejde len tak. Mnohí preto, lebo cítia, že cesta nebola taká ľahká, ako očakávali a sú z nej unavení. Mnohí preto, lebo si medzitým vytýčili ďalšie ciele a tento sa im už zdá malý alebo sa stane pre nich samozrejmosťou.

Ak ste dosiahli čiastkový cieľ, na chvíľu sa zastavte. Pozrite sa, čo sa vám podarilo, čo boli tie drobné úspechy, drobné kroky, ale aj neúspešné rozhodnutia. Z čoho sa viete poučiť, aké stratégie vám fungujú a čo budete používať ďalej. To vás posilní vo vašej sebadôvere, dodá vám to ďalšiu odvahu a energiu.

Ak už dosiahnešte svoj veľký cieľ, oslávte svoje víťazstvo. Zaslúžite si to, pretože nielen cieľ, ale aj cesta k nemu sú vaše víťazstvo. Znova tým posilníte svoje sebavedomie.

Tipy na stanovenie cieľov

A pár dobrých rád navyše

TIP 1: Ak zlyháte, nevadí. Nie je hanba padnúť. Hanba je nepostaviť sa.

Nevadí, ak vám to prvýkrát nevyšlo. Začnite znova. 

TIP 2: Nezabudnite: Najprv musíte začať od seba.

Ak očakávate, že len samotným napísaním si, vizualizáciou cieľov, sa niečo zmení, mám pre vás zlú správu. Niečo sa možno vo vás pohne, ale samotnú zmenu musíte vykonať vy sami. Najčastejšie sami v sebe.

TIP 3: Buďte pokorní

Viem, že dnešný svet je iný, avšak princípy ľudskosti sa nemenia. Aj keď máte väčšie ciele ako ostatní, aj keď dosahujete vyššie méty ako ostatní, o to viac pracujte na svojej úcte k iným ľuďom.

TIP 4: Vybudujte si rešpekt

Rešpekt získate tak, že začnete rešpektovať iných. 

A teraz to najdôležitejšie: Nezastavte sa

Pokojne si rozšírte svoju knihu snov, pridajte si do nej nový obrázok. Dodá vám to novú energiu, budete môcť pomôcť svojmu okoliu, stanete sa inšpiráciou pre iných ľudí a dokážete aj sami sebe, že má zmysel mať veľké sny a tá radosť z ich dosiahnutia stojí za to. Už aj tie prekážky, ktoré boli predtým veľké sa vám budú zdať malé. Dokážete iným ľuďom poradiť a pomôcť, ako sa oni môžu dostať k svojim snom.